O nas

Orkiestra powstała w 1928 roku, jako zespół muzyczny założony przez braci Jaworskich: Władysława grającego na akordeonie i Eugeniusza na banjo.

Zespół początkowo nie miał nazwy a jego celem było granie przechodniom na ulicy. Bracia Jaworscy podjęli się tego muzycznego wyzwania ze względu na kryzys ekonomiczny  tamtych lat. Był to ciekawy i niezależny sposób zarobkowania. Panowie mieli talent więc byli chętnie słuchani, akceptowani i wynagradzani. Z czasem zaczęli zgłaszać się do nich inni muzycy z i innymi instrumentami i tak powstał  duży zespół. Swoją działalność rozwijali głównie na ulicy Chmielnej, dlatego też Warszawiacy nadali im nazwę „Orkiestra z Chmielnej”. Dziś po wielu latach „Orkiestra z Chmielnej” gra nadal. Wielokrotnie zmieniał się skład zespołu, dorastały nowe pokolenia , ale folklor warszawski jest wiecznie żywy i wciąż cieszy się popularnością.

Orkiestra gra z warszawskim sznytem i specyficzną warszawską gwarą.

W roku 2018 „Orkiestra z Chmielnej” obchodziła 90-lecie istnienia.

 Z tej okazji rozpoczęliśmy cykl koncertów jubileuszowych, oczywiście poczynając od  koncertu na ulicy Chmielnej w Warszawie. Oprócz występów na żywo, były także tańce, gratulacje i wywiady dla mediów, nie zabrakło braw i kwiatów, a także piosenek zagranych i zaśpiewanych wspólnie z publicznością i jej z życzeniem.

Dla Warszawiaków, Polaków na obczyźnie „Orkiestra z Chmielnej” jest symbolem Polskości. 

Orkiestra występowała w Polsce, w USA, w Kanadzie, w Anglii, Austrii, Niemczech – wszędzie tam gdzie są Polacy.

Zapraszamy na nasze koncerty!

Proponujemy muzykę, śpiew, warszawski folklor i humor.


Adam Anusiewicz

Adam Anusiewicz jest dojrzałym wokalistą, muzykiem i instrumentalistą. Jego ulubionym gatunkiem muzycznym jest pop-country. Poza tym blues, pop i rock.

Występował na statkach pasażerskich w podróżach między kontynentalnych i krajowych.

Czuje się znakomicie w każdym gatunku muzycznym, z uwielbieniem gra w piosenkach staro-warszawskich z typowym dla stolicy sznytem i warszawskim akcentem. Gra ze słynną warszawską Orkiestrą Uliczną z Chmielnej. Orkiestra z Chmielnej w styczniu 2019 po raz kolejny miała zaszczyt i przyjemność zagrać w Finale WOŚP w namiocie TVN na pl.

Występował z takimi Artystami jak: Rafał Brzozowski ,Urszula, Maryla Rodowicz, Vox, Ryszard Rynkowski, Piasek, Robert Chojnacki, Zbigniew Wodecki i wielu innych.

Obecnie gra w Orkiestrze z Chmielnej, w zespole One Men Band, oraz jako Bard Warszawy.


Andrzej Kubacki

Gra na perkusji od 12 roku życia. Ukończył szkołę muzyczną „Bednarska” w klasie perkusji. Współpracował z wieloma stołecznymi teatrami, występował z Filharmonią Narodową. Lata 70 i 80 to okres współpracy m. in. z zespołami NASZA BASIA KOCHANA, „POD BUDĄ”, Big Band Stołecznej Estrady. Uczestniczył w sesjach nagraniowych Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji Andrzeja Trzaskowskiego i orkiestry Waldemara Parzyńskiego. To okres, w którym współpracował z całą plejadą gwiazd polskiej estrady. Występował w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, a nawet w egzotycznym Iraku. Grał z zespołami: ADAM’S FAMILY – muzyka The Beatles, BASEMENT PROJECT – blues, BLUSZCZ BAND – blues, STREFA 50 – country rock, QUASI SYMPHONIC ORCHESTRA – projekt Anna German.

Obecnie współpracuje z zespołem POZNAKOWSKI BAND, ORKIESTRA Z CHMIELNEJ, STANISŁAW PIĘTKA BAND, Salonowa Orkiestra Johanna Straussa.


Benjamin Ben Marhula

Benjamin Ben Marhula – wykształcony muzyk ( szkoła muzyczna I i II stopnia, Akademia Muzyczna) , skrzypek i gitarzysta basowy koncertował w kraju: Filharmonia i Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Muzyczny w Gdyni, Polskie Radio i Telewizja Gdańsk, festiwale Jazz Nad Odrą, Jazz Jamboree i za granicą: Norwegia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, gdzie występował na lądzie i statkach pasażerskich.

Obecnie specjalizuje się w nagraniach studyjnych, występach estradowych z różnymi formacjami oraz oprawach muzycznych bankietów, spotkań, zjazdów i konferencji. Od wielu lat współpracował z Kapelą Czerniakowską, obecnie gra z Orkiestrą z Chmielnej, a także z Jankiem Johny Stokowskim.

Doświadczenie estradowe/ akompaniament w show z muzykami świtowej klasy jak Laurindo Almeida, Paul Anka, Michael Brecker, Pamela Brooks, Page Cavanaugh, Tommy Emmanuel, Astrud Gilberto, Dean Martin.

Współpraca z muzykami, artystami, wokalistami w Polsce: Jerzy Bartz, Andrzej Dąbrowski, Katarzyna Dowbor Jacek Fedorowicz, Jerzy Gawrych, Wojciech Gąssowski, Krystyna Giżowska, Marek Grechuta, Irena Jarocka, Wojciech Karolak, Wojciech Korda, Zbigniew Korpolewski, Czesław Majewski, Robert Majewski, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Tadeusz Ross, Ada Rusowicz, Andrzej Rybiński, Irena Santor, Katarzyna Sobczyk Janusz Strobel, Piotr Szczepanik, Jose Torres.


Wojciech Ruciński

Wojciech Ruciński, kontrabas, gitara basowa, aktywny od 1987 roku. Ukończył PSM II stopnia na Miodowej w Warszawie na kontrabasie, Akademia Muzyczna im. Chopina w Warszawie na Wychowaniu Muzycznym.

Muzyk grający w różnych stylach, uwielbiający improwizację i żywe granie na małej, jak i wielkiej scenie.

Rozmaitość to jeden z ważniejszych warunków satysfakcji z grania, dlatego z przyjemnością współpracował i współpracuje z artystami reprezentującymi bardzo odmienne style i gatunki muzyczne (Janusz Stokłosa, Klan, Alek Korecki, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Stanisław Sojka, Irena Santor, Natalia Sikora, Zacier i wiele innych).


Janek Stokowski

Wszechstronnie utalentowany muzyk i znakomity wokalista z bogatym repertuarem, charyzmatyczny człowiek. Jego ukochanym instrumentem jest akordeon, na którym gra z wirtuozowską maestrią.

Samouk, nauka w Ognisku Muzycznym w Grodzisku Mazowieckim. Występował na zawodowej scenie w spektaklu Krzysztofa Materny „Czas nas uczy pogody” w Och- Teatrze, na scenach i amfiteatrach w całej Polsce/Poznań, Lublin, Międzyzdroje, Koszalin, Kołobrzeg/ i wielu innych..

Znany z popularnego programu telewizyjnego „Jaka to melodia?”, a także innych audycji muzycznych, wielokrotnie podziwiany za talent. Zaledwie część Jego dorobku artystycznego została utrwalona na 14 albumach płytowych.( Wydawnictwo Muzyczne Folk) Akompaniował Grzegorzowi Wilkowi podczas uroczystości pogrzebowej Violetty Villas.

Wielokrotnie wyróżniony za grę na akordeonie przez środowiska muzyczne. Gra muzykę warszawska i folkową.

Obecnie gra w Orkiestrze z Chmielnej i Żyrardowskiej Orkiestrze Akordeonowej.