O nas

Orkiestra powstała w 1928 roku, jako zespół muzyczny założony przez braci Jaworskich: Władysława grającego na akordeonie i Eugeniusza na banjo.

Zespół początkowo nie miał nazwy a jego celem było granie przechodniom na ulicy. Bracia Jaworscy podjęli się tego muzycznego wyzwania ze względu na kryzys ekonomiczny  tamtych lat. Był to ciekawy i niezależny sposób zarobkowania. Panowie mieli talent więc byli chętnie słuchani, akceptowani i wynagradzani. Z czasem zaczęli zgłaszać się do nich inni muzycy z i innymi instrumentami i tak powstał  duży zespół. Swoją działalność rozwijali głównie na ulicy Chmielnej, dlatego też Warszawiacy nadali im nazwę „Orkiestra z Chmielnej”. Dziś po wielu latach „Orkiestra z Chmielnej” gra nadal. Wielokrotnie zmieniał się skład zespołu, dorastały nowe pokolenia , ale folklor warszawski jest wiecznie żywy i wciąż cieszy się popularnością.

Orkiestra gra z warszawskim sznytem i specyficzną warszawską gwarą.

W roku 2018 „Orkiestra z Chmielnej” obchodziła 90-lecie istnienia.

 Z tej okazji rozpoczęliśmy cykl koncertów jubileuszowych, oczywiście poczynając od  koncertu na ulicy Chmielnej w Warszawie. Oprócz występów na żywo, były także tańce, gratulacje i wywiady dla mediów, nie zabrakło braw i kwiatów, a także piosenek zagranych i zaśpiewanych wspólnie z publicznością i jej z życzeniem.

Dla Warszawiaków, Polaków na obczyźnie „Orkiestra z Chmielnej” jest symbolem Polskości. 

Orkiestra występowała w Polsce, w USA, w Kanadzie, w Anglii, Austrii, Niemczech – wszędzie tam gdzie są Polacy.

Zapraszamy na nasze koncerty!

Proponujemy muzykę, śpiew, warszawski folklor i humor.